“Neurelaxin” project

Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program

NVKP_16

“A” alprogram ( Kiemelkedő halálos kockázattal járó betegségek gyógyításának eredményességét lényegesen javító nemzeti program)

Neurelaxin, az első neuron nyúlványnövekedést serkentő hatóanyag: stroke és más agyi rendellenességek helyreállítását elősegítő vezérmolekula kifejlesztése


A projekt időtartama: 2017.április 1- 2020. december 31.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem által vezetett konzorcium a Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Programban (NVKP) nyert 1 milliárd 491 millió forint támogatást a “Neurelaxin, az első neuron nyúlványnövekedést serkentő hatóanyag: stroke és más agyi rendellenségek helyreállítását elősegítő vezérmolekula kifejlesztése” című projektre. A konzorcium további tagjai a PRINTNET Kft. és a NEUROCT Kft., a projekt szakmai vezetője Málnási Csizmadia András. Az 1 milliárd 789 millió forint összköltségvetésű projekt legfontosabb eredménye egy új gyógyszerjelölt molekula teljes preklinikai kifejlesztése.

A projektj célja olyan gyógyszerjelöltek fejlesztése volt, melyek lehetővé teszik a stroke és a stroke után kialakuló görcsös állapot, az úgynevezett spaszticitás komplex kezelését. A kutatók egy általuk azonosított és szabadalmaztatott molekula család (az MPH hatóanyagok) fejlesztését végezték el a gyógyszerfejlesztési lánc egymást követő lépései szerint. Legfontosabb eredményük, hogy az MPH-220 molekulát sikeresen eljuttatták a preklinikai fázis végéig, ami lehetővé teszi a láncban soron következő humán klinikai fázis I. vizsgálatok lefolytatását.

A stroke és más idegrendszeri betegségek, sérülések után a páciensek közel 40 százalékánál jelentkezik spaszticitás. Az élethosszig tartó, sokszor folyamatosan romló állapot 60 millió ember életét nehezíti meg világszerte, az ő kezelésük becsült költsége meghaladja az évi 500  milliárd dollárt. A jelenleg elérhető, kevéssé hatékony gyógyszerek jelentős idegrendszeri, pszichiátriai és keringési mellékhatásokat okoznak, mert az idegrendszeren keresztül fejtik ki hatásukat. Ezzel szemben az MPH-220 közvetlenül az izomösszehúzódásért felelős fehérjére, a miozinra hat és hatékonyan oldja a görcsöket a vázizomban úgy, hogy közben a szívizom működését nem befolyásolja.

A vázizmokban és a szívizomban működő miozinok nagyon hasonlóak egymáshoz, ezért a kutatóknak meg kellett találni azt az apró különbséget, amelynek kihasználásával a gyógyszerjelölt csak a célfehérjére hat. A kísérleti eredmények szerint a szer felszívódása a szájon át történő kezelés után rendkívül hatékony, az izomgörcsökre kifejtett hatása több mint 10 órán keresztül megmarad. Az eredményeket a Cell élettudományi folyóiratban publikálták, és a szabadalmi bejelentésben az Európai Szabadalmi Hivatal minden igénypontot elismert. A lehetséges klinikai fejlesztési együttműködésről tárgyalások kezdődtek befektetői csoportokkal.

A projektről bővebb információt a https://www.motorpharmacology.com/ oldalon olvashatnak.


A projektben elnyert támogatás összege ( Ft)

1 490 835 338
A projekt összköltsége (Ft) 1 788 596 180
Konzorciumi tagok és azok összköltsége
ELTE 826 000 000
Printnet Kft. 452 715 681
Neuro CT Kft. 396 856 412
Soneas Kft. 113 024 087

Research projects

ACTOMYOSIN ATOMIC STRUCTURAL MODELS

  • weak-binding actomyosin (actin trimer docked and relaxed with up lever Dictyostelium motor domain 1VOM), extra primed state
  • Download
  • activation loop mutant weak-binding actomyosin (actin trimer docked and relaxed with 1VOM R520Q mutant)
  • Download
  • loop 3 mutant weak-binding actomyosin (actin trimer docked and relaxed with 1VOM R562Q mutant)
  • Download
  • rigor actomyosin (actin trimer docked and relaxed with down lever Dictyostelium motor domain 1Q5G)
  • Download
  • rigor actomyosin (actin trimer docked and relaxed with down lever squid motor domain 2OVK)
  • Download